DOĞAL TAŞ VE BURÇLAR

DOĞAL TAŞLAR VE ÖZELLİKLERİ

Doğal taşlar uzun zaman dilimlerinde oluşumlarını tamamlarken birçok pozitif enerji vibrasyonunu da üzerine çekerler. Bu enerjilerle oluşmuş taşları hem şıklık hem de şifa amacıyla üzerinde taşıyanlar da pozitif enerjiyi kendilerine çekerler. Taşların faydalarını görebilmek için en önemli nokta ise cildinize direkt değmesidir. Taşların etkilerinin bilinmesi ve hastalıklarda tedavi amacıyla kullanılmasının tarihi Mısır dönemindeki yazıtlarda işaret ettiğine göre daha da eski uygarlıklara kadar dayanmaktadır.

 

AKİK: Güçlü bir iyileştiricidir. Taşta var olan farklı minerallerin taşıyanın vücuduna geçmesi için güneş ışığına ihtiyaç vardır. Yani hazır güneşin de kendini iyice göstermeye başladığı mevsimdeyken akik taşından bir aksesuar edinip tenimize temas etmesini sağlayalım ki pek çok konuda şifa bulalım. Bu akik taşını vücudumuzda taşıyacağız ama faydaları neler bunlara da bir göz atalım. Akik taşının, koruyucu özelliğinin yanında güç, mutluluk ve pozitif düşünce verdiği bilinir. Uykusuzluğa, nazara karşı etkileri vardır. Tansiyonu dengeler ve akıl-mantık gücünü geliştirir. Bu taşı yüzük olarak kullanan pek çok işadamına denk gelmeniz olası; çünkü cesaret arttırıp kendine güveni geliştiren bir taştır.

 

AKUAMARİN:Cesaret taşı olarak da bilinir. Akuamarin taşıyan kişiye bereket ve uğur getirir. Ruhsal doyuma ulaşmanızı sağlar ve utangaçlığı yenmeye yardımcı olur. Hafızayı güçlendirir. Solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir. Akuamarin güzellik, dürüstlük, güven ve bağlılık sembolü olarak görülür.

 

 

AMBER:Roma döneminden beri guatr tedavisinde kullanılmasıyla bilinir. Ağrı olan bölgeye konulduğu zaman ağrıyı aldığı bilinir. Sol elde oynanınca stresi aldığı bilinir. Bu sebepten erkeklerin amberden tespih taşımaları yaygınlaşmıştır. Para getiren bir taş olduğu düşünülerek kasalara da konulur.

 

AMETİST:Nazardan koruyan taş olarak kabul edilir. Bundan başka pek çok özelliği olan bu taş cilt hastalıklarına çok iyi gelir. Alerjiye, göz hastalıklarına, astıma çok iyi gelir. Depresyona karşı etkili olan bu taş vücuttaki negatif enerjiyi almasıyla ünlüdür. İç huzur veren bu taş uykusuzluk problemi yaşayanlar için de çok faydalıdır.

 

AY TAŞI:Yaşama sevinci verir. Farklı düşünceler ve duyguların dengesini sağlayarak empati duygusunu kuvvetlendirir. Oburluğa karşı etkilidir ve yaşlanmaya karşı etkilidir.

 

FLORİT: Dikkat dağılmasını önleyici bir taştır. Eski anılara takılı kalanlar için bir kurtarıcı niteliğindedir. Huzur verici bir taş olan florit başka taşlarla kullanılmamalı ki etkisi azalmasın.

 

İNCİ:Asaletle özdeşleşmiş olan bir taştır. İnci taşının faydalarından en bilineni  dişlerimiz ve kemiklerimiz gibi kalsiyumdan oluşmasından dolayı vücudumuza aldığımız kalsiyumları vücudumuzun tam olarak kullanmasını sağlar. İnci taşının faydalarının diğerleri ise; Kemik ağrılarında, kronik baş ağrılarında ve migrenin tedavisinde kullanılmaktadır. Olumsuz duyguları ortadan kaldırıcı etkileri vardır. İnsanlara taşı kullanan kişiye karşı bir sempati duymalarını sağlar. Ayrıca şans ve talih taşı olduğu söylenmektedir. Sezgilerin kuvvetlenmesini sağlar. İç huzur verdiği gibi güç ve çalışma hırsı da verir.

 

KALSEDON: Cesaret verici bir taştır. Farklı ortamlara girildiğinde değişime ayak uydurulmasında yardımcı olur. Gözle ilgili sağlık problemlerinde destekleyicidir. Kendini ifade etme yeteneğini geliştirir ve nazara karşı da koruyucu özelliği vardır.

 

MERCAN:Cilt hastalıklarına karşı çok etkili olan bir taştır. Ev ve aile içindeki huzuru sağlar. Zekayı kuvvetlendirir, sağlığın korunmasında yardımcı olur. Amaca odaklanmayı sağlar, kararlılığı arttırır. Aşırı heyecanlanmayı ve duygulanmaları ortadan kaldırır.

 

NECEF TAŞI: Negatif enerjiyi yok etme pozitif enerjiyi toplama özelliği taşır. Tene temas ettirilerek taşındığında diğer insanların kötü enerjisinden korunmayı sağlar.

 

 

OLTU TAŞI: Negatif enerjiyi alıp stresi yok eder. Mutluluk, kendine güven, stres azaltıcı, depresyon üzerinde etkili bir taştır. Geçmişten günümüze şans taşı olarak bilinir.Bunun yanında özellikle “gerginlik giderici” “sabır verici” üzerinde şifalı etkiye de sahiptir.

 

PEMBE KUVARS: Nadir bulunan bir taştır. Duygusal dengeleyici özelliğinin yanında göz sağlığı için de çok etkilidir. Nazardan koruma etkisi de mevcuttur.

 

YEŞİM TAŞI: Sihir ve büyüden koruyan taştır. Mutluluk taşı olarak da bilinmektedir. Bedendeki negatif elektriği toplayarak dışarı atar ve kişiyi stresten kurtarır. Güzel rüyalar görmemizi sağlar. Diş hastalıkları ve ağrılarına karşı etkilidir.

 

SEDEF TAŞI:Bereket  güç ve cesaret taşı olarak bilinir. Toprak enerjisini toplayarak bedene verir ve vücutta dinçlik oluşturur. Bedendeki toksinleri temizler. Kansızlığa iyi gelir ve kan yapımına yardımcı olur. Karaciğer, dalak, böbrek, mide, bağırsak ve mesane hastalıklarına karşı şifalıdır. Hormonsal sistemleri düzenler. Pozitif düşünmemizi  sağlar.

 

ZULTANİT TAŞI:Bu taşta yeşil, kahverengi, pembe başta olmak üzere birçok rengi görebilmeniz mümkündür. Rengini mekanda ki ışığa göre ayarlar. Güzel bir gökkuşağı görüntüsü yayabilir, Zihin açıklığına yardımcı olmaktadır, Bedenin gerginliğini azaltır, Çevreyle saha uyumlu olmasına yardımcıdır, Dikkat çektiğinden nazara karşı etkilidir,Cesaretlendiricidir, Negatif enerjiyi emer,Güven arttırıcıdır.

 

Peki doğal taşları nasıl temizleriz?

En bilinen yöntemi akan suda temizlemektir. Yaklaşık üç dakika kadar akan suyun altında tutmamız yeterli olacaktır. Ya da toprakla temizleyebilirsiniz. Nemli bir toprağa ince bir beze sarıp gömmeniz ve bir günden az süreyle bekletip ardından akan suda temizlemeniz yeterlidir. Fazla bilinmeyen yöntemlerden birisi de ametist taşının üzerinde bekletmeniz doğal taşınızda biriken negatif enerjilerden arındırmanıza yetecektir. Bir diğer yöntemse tuzlu suda ya da deniz suyunda üç dört saat bekletmektir.

Doğal taşlarımızı haftada bir gün temizlememiz gerekir.

 

Burcunuza Göre Taşlarınız

 

KOÇ : ( 22 Mart - 21 Nisan ): Akik, Ametist,  Hematit,Sitrin,Yakut, Akuamarin, Magnezit,Zümrüt

 

BOĞA : ( 22 Haziran - 21 Mayıs ): Turkuaz, Akik, Zümrüt, Safir, İnci, Zümrüt, Dumalı Kuvars

 

İKİZLER : ( 22 Mayıs - 21 Haziran ): Akik,  Turkuaz, Aytaşı, Zümrüt, Yeşim, Obsityen

 

YENGEÇ : ( 22 Haziran - 21 Temmuz ): Kuvars, Akik, Ametist, Krizopras, Peridot, Aventurin

 

ASLAN : ( 22 Temmuz - 21 Ağustos ): Akik, Kuvars,Ametist, Kehribar, Topaz

 

BAŞAK : ( 22 Ağustos - 21 Eylül )Akik, Ametist, Turkuaz, Obsidyen, Yeşim, Kaplan gözü, Sitrin, Topaz

 

TERAZİ : ( 22 Eylül - 21 Ekim ): Akik, Turkuaz, Mercan, Lap is lazuli, Pembe kuvars, Akuamarin, Yeşim

 

AKREP : ( 22 Ekim - 22 Kasım ): Ametist, Pembe kuvars, Obsidyen, Lal, Kaplangözü, Mercan
 

YAY : ( 23 Kasım - 21 Aralık ): Ametist, Topaz, Akik, Turkuaz Kaplangözü, Sodalit, Lapis lazuli

 

OĞLAK : ( 22 Aralık - 21 Ocak ): Akik, Ametist, Kaplan Gözü, Kehribar, Yakut

 

KOVA : ( 22 Ocak - 21 Şubat ): Ametist, Kuvars, Akik, Yeşim, Lal, Zirkon

 

BALIK : ( 22 Şubat - 21 Mart ): Ametist, Aytaşı, Pembe Kuvars Mercan